Історія створення та розвитку товариства

        Історія електрифікації краю починається з першої гідроелектростанції, яка була побудована в 1890 році в селі Фрідешево (с. Кольчино) Мукачівського району як заводська електростанція Мукачівського пивоварного заводу австро-угорського графа Шенборна.

        Потужність генератора складала 200 кВт. Для гарантованої роботи була ще й укомплектована газогенераторною установкою з двигуном внутрішнього згорання. Працювала гідроелектростанція до 1961 року. По місту Ужгороду вперше електроенергія була проведена з Ужгородського технічного водяного млина в центрі міста від генератора постійного струму для освітлення млина та десятьох сусідніх з млином будинків, яка працювала вже до 1893 року.

        Дизельні електростанції, газогенераторні установки з двигунами внутрішнього згорання для виробництва електроенергії були на деяких великих заводах та фабриках.


Ужгородська паротурбінна електростанція, побудована у 1930 році

        Масове загальне освітлення місто Ужгород дістало в 1902 році, коли Ужгородська міська Рада у вересні місяці оприлюднила рішення про можливість всім бажаючим провести до своїх приватних будинків, магазинів, організацій, громадських будинків, а також освітлення вулиць та площ.

        В 1903 році освітлення одержало м. Мукачево, в 1908 році м. Берегово, а в 1913 році м. Севлюш (Виноградово) та Королево над Тисою.

        На базі електростанцій м. Ужгорода, Мукачева, Берегова та електростанцій м. Виноградова, на території якої розміщувалась єдина в області газогенераторна станція для газового освітлення міста було створено АТ "Подкарпатські електростанції" в 1913 році, яке підпорядковувалось Будапештському АТ "Освітлення та Водопостачання".

        В 1921 році було створено Ужгородське електроенергетичне акціонерне товариство на базі акціонерного товариства Подкарпатські електростанції та новостворених електростанцій в Краковських Хомцях та Сачурові, які забезпечували електроенергією населені пункти Требішов, Сечовце та Вранов у Східній Словаччині.

        В 1928 році фірма "Чеськоморавська-Колбен-Данек", АТ в Празі скупила акції товариства Ужгородські електрарні в Ужгороді, яка за підтримки Міністерства суспільних робіт в Празі та Уряду Подкарпатської русі в 1929 році було створено нове АТ "Подкарпаторуські електростанції" в Ужгороді.

        В 1939 році АТ "Подкарпаторуські електростанції", які були підпорядковані Будапештському електропостачальному акціонерному товариству.

        В післявоєнний період, Постановою РМ УРСР та ЦК КП /б/. У 16.07.1946 році організований Ужгородський енергокомбінат Головного енергоуправління Міністерства Комунального господарства УРСР.

        В 1959 році створено Закарпатській енергокомбінат Міністерства електростанцій СРСР на базі Ужгородського енергокомбінату.

        В 1957 році при Міністерстві сільського господарства на базі деяких районних електромереж (Берегівського, Виноградівського, Станіславського, Ужгородського та Хустського) створено Закарпатську міжобласну експлуатаційну контору "Сільенерго", яка проіснувала до 1962 року.

        З 1970 року Закарпатські електромережі перейменовані на Закарпатське обласне підприємство електромереж з послідуючим перейменуванням в 1995 році на Державну акціонерну енергопостачальну компанію (ДАЕК) "Закарпаттяобленерго".

        Загальними зборами акціонерів, Протокол № 1 від 07.10.1998 року ДАЕК "Закарпаттяобленерго" перетворено у Відкрите акціонерне товариство енергопостачальну компанію (ВАТ ЕК) "Закарпаттяобленерго".

 


ПрАТ "Закарпаттяобленерго" 89412, Україна, Закарпатська обл., Ужгородський р-н., с.Оноківці, вул. Головна, 57
e-mail: kanc@uz.energy.gov.ua

Сайт teplo.gov.ua "www.teplo.gov.ua"

https://pay.zakarpat.energy Товариство пропонує своїм побутовим споживачам нову послугу, для користування якою потрібно лише, мати доступ до мережі Інтернет та платіжну картку. Читати далі...База відпочинку «Енергетик» пропонує недорогий відпочинок у будь-який період. Читати далі...


Офіційний веб-сайт Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "mpe.kmu.gov.ua"


Офіційний веб-сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) "www.nerc.gov.ua"Головна сторінка  |  Історія товариства  |  Керівництво  |  Оголошення  |  Прийом громадян  |  Наші реквізити

@ 2002-2013
Сайт розроблено службою ІТ ПрАТ "Закарпаттяобленерго"